O projektu

Ročně v České republice vychází kolem dvou tisíc knihy určených dětským čtenářkám a čtenářům. To je široký výběr, ve kterém není vůbec lehké se vyznat. 

Rodiče a učitelé tak často sahají k osvědčené klasice, kterou všichni znají, a do které už dnes patří kromě Pejska a kočičky, Pipi Dlouhé punčochy i třeba Harry Potter. Seznamy nabízené na portálu Knihovny.cz vám mohou pomoci při výběru toho správného čtení pro holky i kluky tak, aby četli nejen kvalitní literaturu, ale hlavně, aby je čtení bavilo.

Seznamy byly vytvořeny odborníky na dětskou literaturu z Oddělení literatury pro děti a mládež Městské knihovny v Praze s přihlédnutím k doporučujícím materiálům dalších českých knihoven (Knihovna města Ostravy, Knihovna města Hradce Králové a Centra pro dětské čtenářství Knihovny Jiřího Mahena v Brně) nebo třeba výběru Nejlepší knihy dětem.

Metodika výběru knih

  1. PŘEHLEDNOST -  každý seznam obsahuje maximálně 30 knih, v případě sérií se uvádí vždy nejnovější díl série, seznam pro 1. třídu obsahuje i tituly, které slouží pro učení čtení.
  2. AKTUÁLNOST - do výběrů jsme zvolili tituly, jejichž datum vydání není starší než 4 roky, publikace jsou stále dostupné na trhu a pokud nejsou ve vaší knihovně, lze požádat knihovníky, aby je dokoupili. Seznamy pravidelně jednou ročně aktualizujeme.
  3. KVALITA - výběr podléhal pečlivému hodnocení lektorů, kteří vycházeli ze svých zkušeností z práce se čtenáři, zohledněny byly i úspěchy v anketách a udělené literární ceny.

Knihovny.cz

Služby knihoven na jednom místě. Vyhledávejte v jejich fondech, zjišťujte dostupnost dokumetů a spravujte svá čtenářská konta v zapojených knihovnách. 

Kontakt

Lenka Hanzlíková
Městská knihovna v Praze
e-mail: lenka.hanzlikova@mlp.cz

© 2023 Knihovny.cz a Městská knihovna v Praze
Autorkou grafiky Eva Kotlandová (eva.kotlandova@mlp.cz).

Mobirise website maker - Find more