TIPY NA DOBRÉ ČTENÍ PRO DĚTI

Vybrat vhodnou literaturu pro děti nemusí být vždy úplně jednoduché. Rodiče, učitelé, nechte se při výběru čtení pro děti inspirovat tipy od knihovníků. Tituly jsou přehledně seřazené podle věku čtenářky či čtenáře. Přejeme příjemnou zábavu. 

easy website creator

Seznamy knih

Předškoláci

Děti v tomto věku ještě neumí číst, ale čtou jim rodiče. Podívejte se na seznam knih, které lze číst třeba před spaním. A pro správný návyk stačí 20 minut denně.

1. třída

Děti se učí číst, postupně ovládají slabiky, slova a celé věty. V tomto věku je důležitý trénink a velká písmena. Vyberte si vhodné knihy ze seznamu prvního čtení. 

2. - 3. třída

V tomto věku již děti umí přečíst kratší příběhy. Měly by získat větší jistotu a zkusit číst samostatně. Podívejte se na seznam knih vhodných pro tzv. druhé čtení.

4. - 5. třída

Děti dokáží číst delší texty a příběhy. Čtou již samostatně. Důraz je kladen na pochopení obsahu. Pokud dítě nechce číst, lze zkusit i komiksy.

6. - 7. třída

Děti v tomto věku objevují fantasy a dobrodružné romány. Na počtu stran již tolik nezáleží, ale jde o příběh. Dítě by mělo mít možnost vlastní volby. Vyberete si Harryho Pottera nebo něco jiného?

8. - 9. třída

Pokud děti zůstanou u četby, zvládnou i náročnější literauru a složitější příběhy. Zjišťují si hodnocení knih. Nezřídka si vybírají depresivní četbu, ale my jsme vybrali i pár optimistických. 

O projektu

Ročně v České republice vychází kolem dvou tisíc knihy určených dětským čtenářkám a čtenářům. To je široký výběr, ve kterém není vůbec lehké se vyznat. Rodiče a učitelé tak často sahají k osvědčené klasice, kterou všichni znají, a do které už dnes patří kromě Pejska a kočičky, Pipi Dlouhé punčochy i třeba Harry Potter. Seznamy nabízené na portálu Knihovny.cz vám mohou pomoci při výběru toho správného čtení pro holky i kluky tak, aby četli nejen kvalitní literaturu, ale hlavně, aby je čtení bavilo.

Seznamy byly vytvořeny odborníky na dětskou literaturu z Oddělení literatury pro děti a mládež Městské knihovny v Praze s přihlédnutím k doporučujícím materiálům dalších českých knihoven (Knihovna města Ostravy, Knihovna města Hradce Králové a Centra pro dětské čtenářství Knihovny Jiřího Mahena v Brně) nebo třeba výběru Nejlepší knihy dětem.

Knihovny jsou za časů koronaviru zavřené a vybrané tituly si tak nepůjčíte, ale můžete si je rovnou koupit. Pohodlně online buď přes distribuci, nebo rovnou u nakladatelů nebo v e-shopech knihkupectví. Koupí knihy uděláte radost svým dětem, doplníte svou knihovnu o kvalitní literaturu a ještě pomůžete českému knižnímu trhu překlenout toto složité období. Více o projektu #kupknihu.

Metodika výběru knih:

  1. PŘEHLEDNOST - každý seznam obsahuje maximálně 30 knih, v případě sérií se uvádí vždy první díl série, seznam pro 1. třídu obsahuje i tituly, které slouží pro učení čtení
  2. AKTUÁLNOST - do výběrů jsme zvolili tituly, jejichž datum vydání není starší než 2016, publikace jsou stále dostupné na trhu a pokud nejsou ve vaší knihovně, lze požádat knihovníky, aby je dokoupili
  3. KVALITA - výběr podléhal pečlivému hodnocení lektorů, kteří vycházeli ze svých zkušeností z práce se čtenáři, zohledněny byly i úspěchy v anketách a udělené literární ceny

Knihovny.cz

Služby knihoven na jednom místě. Vyhledávejte v jejich fondech, zjišťujte dostupnost dokumetů a spravujte svá čtenářská konta v zapojených knihovnách. 

Kontakt

Lenka Hanzlíková
Městská knihovna v Praze
e-mail: lenka.hanzlikova@mlp.cz

© 2020 Knihovny.cz a Městská knihovna v Praze
Autorkou grafiky Eva Kotlandová (eva.kotlandova@mlp.cz).